W zabieganym świecie rzadko mamy czas na dobry odpoczynek. Zażywanie relaksu ma pozytywne skutki dla organizmu. Poświęcanie każdej wolnej chwili na spędzanie czasu przed ekranem telefonu czy telewizora może nie wystarczać. Jaka jest rola odpoczynku w zachowaniu zdrowia układu moczowo-płciowego mężczyzn? Jak odpoczywać?
5 sposobów na relaks
Jest kilka sposobów na odpoczynek i każdemu odpowiadają różne metody. Niektórzy wybierają aktywności na świeżym powietrzu, inni wolą ten czas spędzić w domu. Celem relaksu jest uwolnienie się od stresów codzienności i obniżenie wewnętrznego napięcia. Odpoczynek może dotyczyć ciała i psychiki, a największe korzyści odnosi się z połączenia obu.
Jakie są sposoby na odpoczynek?
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu – odpoczynek w otoczeniu natury lub aktywności takie jak spacerowanie i wędrówki po górach pozwalają na zmniejszenie stresu i poprawę samopoczucia.
- Joga – ruch w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi może skutkować nie tylko poprawą siły i rozciągliwości mięśni, ale także odprężeniem psychicznym.
- Ćwiczenia oddechowe – mogą być elementem zajęć ruchowych lub samodzielną techniką odpoczynku. Skupiają się na głębokim i przedłużonym nabieraniu wdechów i wydechów, co prowadzi do uspokojenia i ukojenia nerwów.
- Medytacja – polega na skupieniu umysłu na konkretnym przedmiocie, działaniu lub myśli. Jej celem jest trening uwagi oraz osiągnięcie spokoju psychicznego.
- Masaż – masaż relaksacyjny to dobry sposób na odprężenie ciała. Sesje masażu trwają zwykle około godziny i zwykle pozwalają także na zniesienie napięcia psychicznego. [1], [2]
Jak relaks wpływa na układ moczowo-płciowy u mężczyzn?
Odpoczynek ma korzystny wpływ na zdrowie mężczyzn, w tym na zdrowie prostaty i innych narządów układu moczowo-płciowego:
- doprowadza do redukcji stresu, którego nadmiar towarzyszy wielu osobom. Wysoki poziom stresu jest źródłem problemów psychicznych i zwiększonego napięcia mięśni, w tym mięśni dna miednicy. Redukcja stresu może pomóc w złagodzeniu objawów związanych z utrudnionym oddawaniem moczu;
- relaks poprawia samopoczucie, a to wpływa na samoocenę i popęd seksualny. Dzięki regularnemu poddawaniu się technikom relaksacyjnym możliwa jest poprawa funkcji seksualnych;
- polepszenie jakości snu to kolejny benefit z poświęcania czasu na odpoczynek. Podczas snu organizm ma czas na regenerację tkanek i walkę z chorobami;
- niektóre z technik relaksacyjnych, takie jak joga, ćwiczenia oddechowe i aktywności na świeżym powietrzu poprawiają przepływ krwi w organizmie. Dzięki temu możliwe jest sprawniejsze zaopatrywanie tkanek w składniki odżywcze i tlen.
Ochrona zdrowia mężczyzn – najważniejsza jest świadomość!
Nie tylko relaks ma tu znaczenie, a wiele innych działań podejmowanych każdego dnia. Niezwykle ważne są profilaktyczne wizyty u urologa, który wykona badania oceniające sprawność i budowę męskich narządów moczowo-płciowych. Podczas takiej wizyty lekarz może poinstruować Cię odnośnie najczęstszych objawów związanych z męskimi chorobami i powie, po jakie leki na przerost prostaty czy stany zapalne sięgać. Niektóre preparaty, np. te na bazie wyciągów roślinnych, kupisz w aptece bez recepty.
Bibliografia
[1] Y. Nagakura, M. Hayashi, i S. Kajioka, „Lifestyle habits to prevent the development of benign prostatic hyperplasia: Analysis of Japanese nationwide datasets”, Prostate Int, t. 10, nr 4, s. 200–206, grudz. 2022, doi: 10.1016/j.prnil.2022.06.004.
[2] „Yoga: What You Need To Know”, NCCIH. Dostęp: 3 lipiec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.nccih.nih.gov/health/yoga-what-you-need-to-know