Home Porady Jaki sprzęt do ćwiczeń na odchudzanie 

Jaki sprzęt do ćwiczeń na odchudzanie 

Jaki sprzęt do ćwiczeń na odchudzanie 

by Redaktor

Rodzaje sprzętu do ćwiczeń 

Mata do ćwiczeń to sprzęt, który można nazwać “dodatkowym”. Wykonamy na niej różne ćwiczenia z zakresu gimnastyki, gimnastyki korekcyjnej a także niektóre ćwiczenie mające na celu wzmocnienie i rozbudowę określonych partii mięśni. Zasadniczo, najlepiej korzystać z maty do ćwiczeń w celu rozgrzewki przed treningiem na innych przyrządach. 

Przede wszystkim kieruj się wszechstronnością sprzętu. Takie narzędzia treningowe jak: sztanga, hantle, gumy, piłki czy taśmy TRX pozwalają wykonać świetny trening. Dobra jakość jest kluczowa, aby sprzęt mógł służyć nam przez długi czas. Natomiast nie ma sensu przepłacać za markę. Bardzo często możesz znaleźć tańsze modele, które są bardzo dobrej jakości. 

Wioślarz to standardowy element wyposażenia większości siłowni oraz bardzo pożyteczny przyrząd do treningu w warunkach domowy. Dzięki odwzorowaniu ruchu mięśni, jaki wykonuje się podczas wiosłowania, trening na wioślarzu angażuje kilka grup mięśniowych jednocześnie: od ramion i przedramion, przez barki i klatkę piersiową aż po mięśnie brzucha. Dzięki temu ćwiczenie na tym przyrządzie stanowi nie tylko świetny sposób na rozbudowę torsu oraz wymodelowanie sylwetki, ale również na spalanie dużych ilości tłuszczu (nie bez powodu wielu kulturystów kończy każdy seans na siłowni kilkunastoma minutami dynamicznego treningu właśnie na wioślarzu). 

Rodzaje ćwiczeń 

piłka do ćwiczeń – choć niepozorna, pomoże zróżnicować Twoje treningi. Nadaje się zarówno do ćwiczeń związanych ze utrzymaniem balansu ciała, wzmocnienia i rzeźbienia mięśni (treningi siłowe), jest również fantastycznym narzędziem relaksacyjnym i stretchingowym 

Główny trening na siłowni – zacznij od ćwiczeń angażujących górne partie ciała, a następnie kieruj się ku dołowi. Najpierw więc należy wykorzystać mięśnie ramion, a na koniec treningu – nóg. Najlepiej, jeśli zaczniesz od 10 powtórzeń tego samego ćwiczenia w 2 seriach, jednak ostateczny plan treningowy dopasuj do swoich możliwości. 

W tym ćwiczeniu ustawienie ciała jest identyczne, jak w przypadku deski. Dłonie mają pojawić się na wysokości barków, w tym czasie uginamy jedną nogę w kolanie i przesuwamy ją w stronę klatki piersiowej. Wykonujesz to ćwiczenie naprzemiennie, czyli raz jedna, a raz druga kończyna. 

Rodzaje ćwiczeń na odchudzanie 

Aby ćwiczenia na siłowni uznać za skuteczne w odchudzaniu, należy doprowadzić do powstania ujemnego bilansu kalorycznego. Co to oznacza w praktyce? Ilość kalorii przyjętych wraz z pożywieniem w ciągu dnia, nie może przekraczać energii zużywanej przez organizm na prawidłowe funkcjonowanie oraz aktywność fizyczną. 

Odchudzające ćwiczenia na siłownię to sposób na płaski brzuch, smukłe uda i utratę zbędnych kilogramów. Aby jednak zajęcia fitness i trening przynosiły zadowalające rezultaty, należy zadbać o jego regularność oraz połączenie z właściwą dietą redukcyjną. Bądź cierpliwy, a szybko zauważysz, że twoja kondycja i wygląd znacznie się poprawią. Pamiętaj jednak, aby nie porównywać się z innymi. Każdy ma inny organizm oraz wykonuje inne ćwiczenia, żeby schudnąć, dlatego należy skupić się na własnym, dopasowanym do swoich możliwości i warunków tempie. 

W takim razie jakie ćwiczenia na na schudnięcie wybrać, aby nie spowodować znacznej starty masy mięśniowej? Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć? Przede wszystkim warto zdecydować się na takie ćwiczenia na odchudzanie, które sprzyjają rozwojowi mięśni – mowa o treningu siłowym, który najlepiej jeśli jest wykonywany z dodatkowymi obciążeniami (np. gumy, sztangi, hantle, kettleballe). Jeśli stosujemy tego rodzaju oporowe ćwiczenia odchudzające, to dobrze jest zadbać o to, aby w naszej diecie znalazło się odpowiednio dużo białka, czyli co najmniej 0,9 g na każdy kilogram masy ciała. 

Rodzaje ćwiczeń dla początkujących odchudzających się 

Treningi odchudzające w domowym zaciszu to dobry pomysł, szczególnie jeśli dysponujemy sprzętem do ćwiczeń – np. matą, hantelkami, gumami. Początkowo możemy założyć krótsze treningi i stopniowo je wydłużać jednocześnie zwiększając intensywność. Ćwiczenia odchudzające w domu, które można wykonać bez żadnego sprzętu to m.in. pajacyki, przysiady, bieg w miejscu, brzuszki, burpeesy. 

Trening odchudzający w domu co jakiś czas zmieniaj, aby ciało miało szansę osiągnąć progres. Poniżej znajdziesz przykładowe plany, które pomogą Ci ułożyć własną rozpiskę ćwiczeń. Zaczynasz klasycznie od rozgrzewki, a kończysz oczywiście krótkim rozciąganiem. 

Niektóre metody kulturystyki, takie jak metoda Lafaya, proponują 110 ćwiczeń (trening mięśni, odchudzanie, fitness i trening fizyczny) bez żadnego sprzętu do ćwiczeń. Wszystko czego potrzebujesz to przedmioty codziennego użytku (krzesło, łóżko, taboret itp.) na treningi cardio. Ćwiczenia te dowiodły swojej wartości dzięki rekomendacjom zarówno początkujących, jak i doświadczonych sportowców. W tym przypadku inwestycja materiałowa to prawie nic, a wystarczy motywacja i odrobina kremu na łokciach! Ta metoda wymaga trochę innowacji, ale możesz mieć sporo zabawy, zmieniając swój dom w uniwersalną domową siłownię bez wydawania nawet grosza! 

Rodzaje ćwiczeń na odchudzanie dla kobiet 

Smukła, estetyczna i umięśniona sylwetka robi wrażenie na każdym. Dlatego też odchudzanie, utrata wagi i rzeźba to cele treningowe większości kobiet i mężczyzn na siłowni. Jak więc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej? Jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Sprawdźcie w artykule. 

Dorosła kobieta o średniej wadze i małej aktywności fizycznej powinna spożywać około 2000 kcal dziennie, a jej minimalne zapotrzebowanie to ponad 1400 kcal. Stąd popularność diety 1500 kcal, która pozwala szybko i zdrowo chudnąć. Przygotowałyśmy dla was przykładowy jadłospis 1500 kcal z 4 posiłkami. 

Chodzenie na bieżni z prędkością 8 km/h przez 30 minut pozwala spalić średnio 308 kcal w przypadku mężczyzn i 211 kalorii w przypadku kobiet. Im większe nachylenie wybierzemy, tym więcej mięśni, takich jak mięśnie uda, mięśnie czworogłowe i ścięgna podkolanowe, zostanie pobudzonych do działania. Wpłynie to również na jeszcze większą ilość spalonych kalorii. 

Rodzaje ćwiczeń na odchudzanie dla mężczyzn 

To kolejny bardzo skuteczny trening, dzięki któremu mężczyźni są w stanie spalić 451 kcal w ciągu 30 minut, natomiast kobiety 285. Ćwiczenie na rowerku stacjonarnym przede wszystkim wzmacnia dolne partie naszego ciała. Aktywuje mięśnie czworogłowe i ścięgna podkolanowe. Oprócz tego pobudza również mięśnie brzucha do działania. 

Według ekspertów jest to najskuteczniejsze ćwiczenie, dzięki któremu w pół godziny mężczyźni są w stanie spalić nawet 617 kcal, zaś kobiety 389. To dlatego, że ten rodzaj aktywności angażuje całe ciało. W dodatku jest zarówno ćwiczeniem cardio, jak i siłowym. Co więcej, wspinaczka aktywuje również ścięgna podkolanowe, pośladki, mięśnie czworogłowe, plecy, klatkę piersiową, rdzeń i ramiona. W zależności od uchwytu może też skupiać się na różnych mięśniach górnej części ciała (jeśli wspinamy się w górę). 

You may also like

1 comment

Milena 26 stycznia, 2023 - 5:50 pm

Świetny artykuł z wartościowymi informacjami

Reply

Leave a Comment