Zielona herbata jest chętnie włączana do diety jako napój wspomagający odchudzanie. Warto zaznaczyć, że jeśli w ogóle zielona herbata pomaga schudnąć, to ma ona właściwości wspomagające odchudzanie, a nie odchudzające. Samo picie zielonej herbaty, bez wygenerowania deficytu energetycznego niezbędnego do chudnięcia, nie pomoże. Co na temat roli zielonej herbaty na odchudzanie mówią badania naukowe?
Zielona herbata – z całą pewnością ten rodzaj herbaty wspomaga odchudzanie. Zielona herbata zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i sprzyja stabilizacji masy ciała po zakończeniu odchudzania. Zielona herbata zawiera w sobie katechiny, które redukują tkankę nawet o 50% i które hamują wzrost oraz namnażanie się tkanki tłuszczowej. Kiedy warto sięgać po zieloną herbatę? Pijmy ją przed każdym treningiem fizycznym. Napar z zielonej herbaty, oprócz pobudzania działania enzymów trawiennych i przyspieszania metabolizmu, wspomaga również intensywność termogenezy, co jest niewątpliwie kluczem do efektywnego odchudzania. Zielona herbata cechuje się także innymi właściwościami. Regularne picie zielonej herbaty zapobiega rozwojowi nowotworów, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych.
Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu? Wśród licznych zdrowotnych właściwości zielonej herbaty na szczególną uwagę zasługuje działanie wspomagające proces odchudzania. Na wstępie warto podkreślić, że włączenie zielonej herbaty do diety wspomoże redukcję masy ciała, natomiast należy stosować ją w połączeniu z racjonalną i zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.
Wyjaśnia mechanizm, dzięki któremu zielona herbata pomaga w utracie wagi
Ale to nie wszystko. Okazuje się, że ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w odchudzaniu jeszcze w inny sposób – mianowicie stymuluje oksydację tłuszczów, czyli rozpad tkanki tłuszczowej. W tym przypadku również występuje zjawisko synergii pomiędzy katechinami a kofeiną, którego efekt jest większy, niż efekt działania samej kofeiny. Warto dodać, że wpływ ekstraktu z zielonej herbaty na rozpad tkanki tłuszczowej zauważalny jest dopiero po dłuższym okresie stosowania (np. 12 tygodni). Zachodzi co prawda już przy stosowaniu krótkoterminowym (kilka dni), ale jest wtedy bardzo znikomy.
Zielona herbata wspomaga odchudzanie poprzez stymulowanie procesów regulujących przemianę materii: termogenezę poposiłkową oraz nasilenie spalania kwasów tłuszczowych. Termogeneza poposiłkowa wiąże się ze zwiększoną produkcją ciepła w organizmie po spożytym posiłku i w efekcie spaleniem nieco większej ilości energii, czyli kalorii. Oksydacja tłuszczów to natomiast ich rozkład, w wyniku którego, podobnie jak w przypadku termogenezy, zapasy tkanki tłuszczowej zostają nieco uszczuplone. Zielona herbata wzmagając te dwa procesy jednocześnie „oszczędza” od przemian katabolicznych beztłuszczową masę ciała, czyli mięśnie i narządy wewnętrzne. Dzięki temu w pierwszej kolejności wykorzystywane są tłuszcze, a nie białko budujące mięśnie. W nieznacznym stopniu efekt sprzyjający odchudzaniu zwiększa zawarta w herbacie kofeina.
Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna – nie, zielona herbata sama w sobie nie odchudza. Regularne picie naparu z zielonej herbaty delikatnie wspomoże organizm w procesie spalania, ale jeśli nie będziemy przestrzegać diety ani uprawiać sportu, efekt będzie zbyt mały, by go zauważyć.
Zawiera porównania różnych rodzajów herbaty
Większość gatunków herbaty pochodzi z liści krzewu herbacianego (Camellia sinensis). Jednak gatunki te różnią się sposobem przetwarzania oraz smakiem. Jeśli chodzi o działanie odchudzające, zasada właściwie jest taka: im mocniejszy proces fermentacji zastosowano, tym mocniejsze działanie wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.
Wyjątkowym rodzajem zielonej herbaty jest matcha. Pozyskuje się ją z tych samym krzewów, co zwykłą herbatę, jednak sposób ich uprawy sprawia, że składniki aktywne w liściach są bardziej skoncentrowane. Po wysuszeniu mieli się je na drobny proszek. Matcha jest znacznie mocniejsza niż zwykła zielona herbata, w dodatku spożywa się nie tylko zrobiony z niej napar, ale także sproszkowane liście, dlatego ten rodzaj zielonej herbaty odchudza jeszcze skuteczniej. Zaparza się ją w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 80°C, używając do tego specjalnej bambusowej miotełki, którą roztrzepujemy proszek. Jedna porcja matchy dziennie powinna wystarczyć.
Pod pojęciem „zielona herbata” kryje się wiele rodzajów i gatunków tego napoju. Może to być kombinacja różnych liści oraz dodatków. Wiele z nich ma w sobie więcej kofeiny niż pozostałe. Wszystko jest zależne od rodzaju zielonej herbaty. Intensywność smaków i zapachów wynika z pory roku, a nawet pory dnia, w której zbierane są liście, z których będzie parzony napój. Duże znaczenie ma strefa klimatyczna, czyli region świata, z którego pochodzą liście.
Recenzuje kilka badań dotyczących wpływu zielonej herbaty na utratę wagi
W najnowszym przeglądzie zbadano kliniczne zastosowanie zielonej herbaty w celu stymulacji utraty wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Chociaż stwierdzono, że zielona herbata ma pozytywny wpływ na utratę wagi, wynik nie był znaczący, a autorzy doszli do wniosku, że jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczenie kliniczne.
Badacze z Cochrane wyciągnęli wniosek, że preparaty z zielonej herbaty indukują niewielką, statystycznie nieistotną utratę wagi u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Co należy zaznaczyć – wiele prób zawartych w tym przeglądzie miało braki metodologiczne, co również wzięto pod uwagę rozważając wyniki tej recenzji.
Wyniki badań dotyczące skuteczności zielonej herbaty we wspomaganiu odchudzania są sprzeczne. Z niektórych wynika, że składniki zielonej herbaty wykazują właściwości odchudzające, w innych nie zauważa się różnic między zieloną herbatą a placebo. Co ważne, działanie zielonej herbaty na odchudzanie dotyczy ekstraktów zielonej herbaty lub sproszkowanej herbaty w dużych dawkach, a nie naparu pitego nawet kilka razy dziennie. Szukając składnika, który wspomaga proces odchudzania, należy zatem sięgnąć po ekstrakt z zielonej herbaty bogaty w EGCG.
Raporty, że codzienne picie zielonej herbaty może pomóc w utracie wagi
Samo picie zielonej herbaty nie wystarczy, by zgubić zbędne kilogramy. Skoro jednak liczne badania wykazały, że może przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej, warto włączyć ten produkt do codziennej diety. Dlaczego? Ponieważ liczy się tak naprawdę suma małych ruchów, które wykonujemy, by przyspieszyć metabolizm. Zielona herbata jest dobrze znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, dzięki którym skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi m.in. za powstawanie nowotworów. Włączenie jej do codziennej diety jest więc bardzo dobrym pomysłem.
Japońscy badacze zaobserwowali, że picie trzech filiżanek zielonej herbaty dziennie przez trzy miesiące skutkuje spadkiem wagi o ok. 1,5 kg bez konieczności wprowadzania zmian w diecie. Odpowiadają za to katechiny, które usprawniają metabolizm dzięki aktywności enzymów trawiennych. Substancje te hamują także wchłanianie tłuszczu i glukozy z pożywienia. Ich wielokierunkowe działanie sprawia, że zielona herbata sprzyja odchudzaniu.
Opinie na temat, ile zielonej herbaty należy pić, aby schudnąć, są zróżnicowane. Niektórzy naukowcy sugerują, że wystarczy jedna filiżanka dziennie. Inni twierdzą, że niezbędne jest sięganie po aż 3 takie napoje w ciągu dnia. 2-3 kubki to rozsądna ilość, jeżeli po prostu zamienisz wszystkie codzienne gorące napoje na picie herbaty. Trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny i inaczej również reaguje na kofeinę. Trzeba to brać pod uwagę planując dzienne spożycie tego napoju.Zielona herbata jest niskokaloryczna. Do tego raczej trudno jest ją przedawkować. Dlatego picie nawet 2-3 filiżanek w ciągu dnia wydaje się być całkowicie bezpieczną opcją.