Rower treningowy do odchudzania
Rower stacjonarny daje możliwości efektywnego odchudzania oraz poprawy kondycji organizmu. Polecany jest w tym przypadku trening interwałowy, który będzie charakteryzował się zmiennym stylem jazdy oraz symulowaniem prawdziwej trasy rowerowej. Ponieważ treningi interwałowe są znacznie krótsze niż treningi wydolnościowe nawet o 80%, możliwość uzyskania efektów krótszym treningiem powinna być motywująca dla wszystkich, którzy chcą ćwiczyć w ten sposób. Rowerowy trening interwałowy powinien charakteryzować się krótkimi intensywnymi seriami ćwiczeń, przeplatanych ćwiczeniami o niższej intensywności. Gama ćwiczeń powinna być dobrana do indywidualnych predyspozycji ćwiczącego oraz stopnia jego zaawansowania. Ćwiczenia o wysokiej intensywności mogą trwać czasami kilak sekund, a czasami kilka minut.
Rower stacjonarny daje możliwość skutecznego odchudzania oraz mnóstwo innych korzyści. To urządzenie treningowe jest świetne do treningów interwałowych tj. do ćwiczeń, podczas których pojawia się zmienne tempo. Podczas treningu interwałowego wykonuje się naprzemiennie ćwiczenia o odmiennej intensywności. W przypadku jazdy na rowerze stacjonarnym, wspomniany trening interwałowy będzie charakteryzował się zmiennym stylem jazdy o różnym tempie oraz jak najlepszym odzwierciedleniem prawdziwej jazdy na rowerze. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym powinny charakteryzować się dość krótkimi, lecz intensywnymi seriami ćwiczeń, które powinny być przeplatane ćwiczeniami o zdecydowanie niższej intensywności i tempie. Trening interwałowy jest zdecydowanie krótszy od treningu wydolnościowego o prawie 80%, dlatego też możliwość uzyskania zadowalających efektów w krótszym czasie powinna być motywująca dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Przyjmuje się, w zależności od indywidualnych predyspozycji, że rower stacjonarny jest w stanie pomóc człowiekowi zrzucić od 2 do 3 kilogramów miesięcznie. Łącząc trening na rowerze stacjonarnym z dietą możemy uzyskać efekt oscylujący w granicy od 3 do 4 kilogramów na miesiąc. Rower stacjonarny może być również używany podczas treningu cardio, który również daje skuteczne efekty.
Rower stacjonarny daje możliwość efektywnego zrzucenia zbędnych kilogramów, co będzie zauważalne z dość krótkim czasie. Aby trening na rowerze stacjonarnym był skuteczny w odchudzaniu, należy wykonywać go systematycznie oraz zgodnie z założonym planem. Jak wiec ćwiczyć na rowerze treningowym żeby schudnąć? Poniżej zbiór najważniejszych wytycznych:
Odkryj odpowiedni rower treningowy dla siebie
Nawet jeśli wybrałeś już typ roweru, z którym planujesz schudnąć (poziomy lub pionowy), przyjrzyj się wbudowanym funkcjom. Dobry sprzęt powinien zawierać odpowiednie programy treningowe, obliczone na maksymalną efektywność w spalaniu zbędnych kalorii. Co ciekawe, wszystkie rowery stacjonarne w ofercie Grilla Sports mają taką funkcję.
Jeśli to możliwe, wypróbuj rower stacjonarny osobiście przed dokonaniem zakupu. Sprawdź różne ustawienia siodła i kierownicy, a także pozycje, kąty nachylenia i zakresy oporu, aby zobaczyć, czy komfort zmienia się wraz z rodzajem i intensywnością aktywności.
Przygotowanie rowerka stacjonarnego do jazdy polega tylko na prawidłowym ustawieniu siodełka. Jego wysokość należy dostosować do swojego wzrostu. Siodełko powinno znajdować się na wysokości naszych bioder. Kierownicę ustawiamy w jednej linii z siedziskiem. Dzięki temu utrzymujemy prawidłową postawę podczas pedałowania.
Rodzaje rowerów treningowych
To jeden z najpopularniejszych typów rowerków treningowych. Rower stacjonarny pionowy wyglądem przypomina klasyczny rower z tą różnicą, że pedały są umieszczone pod Twoim ciałem. Posiada wąskie siodełko i w zależności od potrzeb, można na nim jeździć zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Zwykle wyposażony jest w konsolę pozwalającą na bieżąco kontrolować parametry treningowe oraz regulować opór za pomocą przycisków (nie pokrętła) podobnie jak w przypadku bieżni. Rower pionowy zapewnia doskonały trening cardio, wzmacniając jednocześnie mięśnie nóg i kręgosłupa.
To wyczynowa wersja roweru stacjonarnego. Siedzi się na nim jak na zwykłym rowerze trekkingowym czy górskim. Najczęściej używany podczas zajęć spinningu – grupowe zajęcia fitness odbywające się na rowerach. Jeśli masz dostęp do takiego sprzętu i kochasz jazdę na rowerze stacjonarnym, nie wahaj się! Płynnie wyregulujesz na nim opór i zrobisz każdy rodzaj treningu.
W sklepach ze sprzętem treningowym znaleźć można rowery wyposażone w uchwyty na butelkę, miejsce na telefon, stoper, radio czy paski przytrzymujące stopy na pedałach. Mini rowerki stacjonarne bez siodełka są to tzw. rotory rehabilitacyjne dla osób z zanikiem siły mięśniowej. Jednak zyskały one dużą popularność także wśród zwykłych użytkowników.
Korzyści płynące z jazdy na rowerze stacjonarnym
Rowerek stacjonarny to sprzęt posiadający wiele praktycznych zalet oraz niosący liczne korzyści dla naszego organizmu. Z tradycyjnym rowerem często wygrywa dlatego, że łatwiej nim jeździć niezależnie od pogody, w cieple naszego salonu, nawet podczas oglądania ulubionego serialu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom na stacjonarnym rowerze można schudnąć. Regularne jeżdżenie na nim rzeźbi mięśnie ud, łydek i brzucha, pomaga w walce z cellulitem oraz poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Dodatkowo jazda na nim, jak każdy z resztą sport, poprawia samopoczucie i obniża stres.
Rowerek stacjonarny jest dla niektórych doskonałym substytutem zwyczajnego roweru. Posiadanie go pozwala korzystać z wielu zalet. Możesz ćwiczyć na nim o każdej porze roku, nie tylko wtedy, gdy jest piękna pogoda, ale też w środku zimy, kiedy trasy rowerowe przykryte są grubą warstwą śniegu albo w deszczowy dzień. Trening jest komfortowy, bo wykonujesz go w domowych warunkach (lub na siłowni), możesz w tym czasie oglądać film albo przeglądać internet na smartfonie – nie musisz się patrzeć na drogę, bo i tak w nic nie wjedziesz. Dodatkowo nie potrzebujesz wyposażenia na rower, nie musisz czyścić swojego sprzętu z błota, smarować łańcucha, obawiać się silnego słońca itd. Zalet jazdy na rowerze stacjonarnym jest wiele, ale są też wady.
Rower stacjonarny — efekty
Najważniejsze, że trening na rowerze stacjonarnym jest skuteczny. Modeluje pośladki, uda, łydki. A jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto wykonywać ćwiczenia na rowerku stacjonarnym, brzuch także na tym zyska. Bierz się do roboty!
Jeździć czy nie jeździć na rowerze stacjonarnym
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z rowerem mają do wyboru dwie opcje – klasyczny rower lub rowerek stacjonarny. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników, jednak typ aktywności powinien być dostosowany do osobistych preferencji. Rower stacjonarny pozwala na spersonalizowanie niemal każdego parametru. Urządzenie umożliwia zaprogramowanie czasu, prędkości oraz intensywności treningu. Na rowerku stacjonarnym można ćwiczyć w domowym zaciszu lub na zajęciach typu spinning na siłowni.
Zwykły rower także umożliwia wykonywanie różnorakich aktywności. Przede wszystkim to każdy indywidualnie decyduje, czy chce jechać rowerem po ścieżce, szosie, czy też w górach. Zmienne ukształtowanie terenu pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie intensywności treningu, co przyczynia się do szybszego spalania kilokalorii. Jednakże w tym przypadku trzeba pamiętać o trudnych warunkach pogodowych i o nieprzewidywalnych sytuacjach na drodze, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie podczas jazdy rowerem.
Niewiele jest osób, które nie lubią jazdy na rowerze — można to śmiało stwierdzić, obserwując natężenie ruchu na ścieżkach rowerowych w sezonie. Rower stacjonarny to alternatywa, z której zapalenie rowerzyści korzystają podczas chłodnych miesięcy. Możesz ćwiczyć na nim w siłowni — samodzielnie lub w grupie podczas zajęć o nazwie spinning. Jeśli masz w domu wystarczającą ilość miejsca, możesz kupić rowerek stacjonarny i trenować w wolnych chwilach.
Nazywam się Wiktor Nowak i od wielu lat zajmuję się tematyką zdrowego stylu życia oraz prostych, naturalnych rozwiązań, które pomagają dbać o dobre samopoczucie. Wierzę, że zdrowie to przede wszystkim świadome wybory, które nie muszą być skomplikowane. Specjalizuję się w dzieleniu się praktycznymi poradami dotyczącymi zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz dbania o równowagę między ciałem a umysłem.