Home Porady Jak wybrać dobrego dietetyka 

Jak wybrać dobrego dietetyka 

Jak wybrać dobrego dietetyka 

by Redaktor

Wybierz dietetyka odpowiedniego dla siebie 

Po pierwsze musisz prześledzić swoje nawyki żywieniowe. Z pewnością są produkty, które lubisz bardziej lub mniej. Przejrzyj różne diety i wybierz najlepszą dla siebie pod względem dozwolonych produktów. Na przykład: na diecie MIND czy DASH można spożywać dobre i zdrowe cukry w postaci owoców, a także produkty pełnoziarniste. Diety proteinowe będą odpowiednie dla osób które lubią mięso i cenią sobie różnorodność wysokobiałkowych warzyw. Dieta ketogeniczna natomiast sprawdzi się u osób, które preferują zdrowe tłuszcze i nabiał. To oczywiście tylko przykłady – we wszystkich dietach jest cała masa dozwolonych produktów, dlatego wybór powinien opierać się na ich analizie. 

Unikaj poradni, które w ankiecie umożliwiają samodzielny wybór rodzaju diety i treningu. Skąd masz wiedzieć, która dieta czy trening są dla ciebie najlepsze? Jeśli spotkasz się z wyborem pomiędzy dietą białkową, oczyszczającą, ekonomiczną, lekkostrawną, bezglutenową lub treningiem wzmacniającym, rozciągającym spalającym to UCIEKAJ z takiej strony. 

b. Jeśli jest to twoje pierwsze podejście do diety odchudzającej i jesteś całkowicie zdrowy, to najprawdopodobniej masz sprawny metabolizm. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że stosowanie diety odchudzającej bez właściwych ćwiczeń wpływa na szybkość procesów zachodzących w twoim ciele. 

Znajdź dietetyka pocztą pantoflową 

Wybieraj tylko te poradnie, które podają bezpośredni telefon do dietetyka/trenera. Zadzwoń do specjalisty. Jeżeli odbierze dietetyk z którym możesz podjąć współpracę zadaj szereg pytań, aby poznać jego kompetencje i dowiedzieć się czy współpraca może być efektywna. 

Pierwszym krokiem do obycia wizyty z dietetykiem jest wybór konkretnego specjalisty. Do dyspozycji mamy głównie odpłatne wizyty prywatne, które trwają średnio około 40-60 min. Musimy wiedzieć, że wizyta u dietetyka składa się z kilku zasadniczych elementów, których celem jest jak najlepsze poznanie przez dietetyka sposobu żywienia i stylu życia pacjenta. Najwięcej czasu poświęca się na przeprowadzenie szczegółowego wywiadu żywieniowego. To właśnie wtedy zostaną nam zadane pytania dotyczące między innymi: celu wizyty, stanu zdrowia, motywacji do zmian, sposobu odżywiania, wyboru produktów żywieniowych, a także determinantów, które decydują o ich spożywaniu. Ważna jest także organizacja żywienia domowego, stosowane diety oraz ich dotychczasowe efekty. Będziemy mogli opowiedzieć o nawykach żywieniowych oraz o preferencjach smakowych. Kolejnym etapem wizyty jest analiza dzienniczka bieżącego notowania, a także badań dostarczonych przez pacjenta. W następnej kolejności wykonywane są niezbędne pomiary antropometryczne, czyli: masy ciała, wzrostu, obwodu pasa praz talii. Standardem wizyty u dietetyka stał się także pomiar składu procentowego ciała, metodą impedancji elektromagnetycznej. Ostatnim etapem jest wspólne ustalenie strategii dietetycznej, celu oraz wstępnych założeń i sposobu ich realizacji. 

13. „Oferujemy indywidualną dietę przygotowywaną przez twojego osobistego dietetyka*”. Co oznacza gwiazdka nie dowiesz się z cennika lub strony z pięknie przygotowaną przez grafika ofertą. Trzeba wczytać się w regulamin lub skontaktować się z poradnią poprzez e-mail. Przejrzeliśmy bardzo wiele regulaminów najpopularniejszych poradni online i skontaktowaliśmy się z usługodawcami w tej sprawie. Co się okazało? 

Znajdź dietetyka poprzez recenzje online 

Zapoznanie się z naszym Przewodnikiem – dietetyk online będzie twoim pierwszym sukcesem w niełatwym procesie odchudzania. Tekst ukazuje ilość zagrożeń, na które jesteś narażony przy wyborze osoby odpowiedzialnej za twoją przemianę (dietetyk online). Zła decyzja to początek przewlekłych problemów z nawracającą otyłością i innymi chorobami. Jeśli w przyszłości, po wcześniejszych błędach, trafisz pod profesjonalną opiekę, dowiesz się, że naprawa tego, co zepsułeś wcześniej nie będzie łatwa, przyjemna i szybka. Szkody mogą być nieodwracalne! Mamy nadzieję, że ten tekst zapoczątkuje twoje skuteczne i trwałe odchudzanie. 

Przy wyborze najlepszego programu do układania diet warto wziąć pod uwagę możliwość prowadzenia konta pacjenta online. Dzięki takiej opcji dietetyk może na bieżąco sprawdzać przebieg i postępy w diecie swojego podopiecznego oraz być z nim w stałym kontakcie poprzez jedną platformę. Profesjonalny program powinien również posiadać bezpłatny terminarz wizyt online ułatwiający prowadzenie działalności w różnych lokalizacjach, o zmiennych godzinach, z możliwością dodania usług oraz cen i rezerwacją przez pacjenta dogodnego terminu. 

15. „Bezpłatna dieta online.”, „Darmowy dietetyk online”, „Bezpłatne konsultacje online z dietetykiem.” Coraz więcej poradni świadczy tego typu usługi. Wydaje się, że to kolejna świetna okazja. Czasami aż ciężko uwierzyć w dobroć ludzką i chęć bezinteresownego niesienia pomocy! Sprawdziliśmy jak to działa! 

Oceń kwalifikacje dietetyka 

Wykształcenie dietetyka to nie tylko ukończone studia, ale także zdobyte certyfikaty, odbyte kursy i szkolenia oraz specjalizacje. Zawód ten wymaga nieustannego poszerzania wiedzy i kwalifikacji w związku z postępującymi chorobami cywilizacyjnymi i zmieniającymi się trendami żywieniowymi. Jakie kursy możesz zrobić? 

Dobry dietetyk powinien cechować się nie tylko należytymi kwalifikacjami, ale także umiejętnością przekazania swojej wiedzy w sposób przystępny potencjalnym pacjentom/klientom. Nie wszyscy przecież muszą rozumieć trudne pojęcia, przekazy naukowe. Idąc do specjalisty oczekujemy odpowiedniego podejścia, łatwego dostępu do informacji, a przede wszystkim zrozumienia zaleceń, według których mamy postępować. 

Jak już wspomnieliśmy, dobrego dietetyka należy szukać z najwyższą starannością. Dlaczego? Ponieważ nie brakuje osób niekompetentnych, które choć posiadają uprawnienia do wykonywania tego zawodu, nie mają zbyt dużej wiedzy ani doświadczenia. W rezultacie jakość ich porad żywieniowych pozostawia wiele do życzenia. W sieci możemy też trafić na zwykłych oszustów, którzy wykorzystują fakt, iż w naszym kraju zawód dietetyka nie jest jeszcze do końca uregulowany prawnie. Mogą oni udzielać ryzykownych porad i pobierać za to duże kwoty pieniężne, niestety bez gwarancji, że okażą się one skuteczne. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, wybierając dietetyka, jest jego wykształcenie. Dyplom dietetyka można bowiem uzyskać zarówno po ukończeniu szkoły wyższej, jak i po kilkutygodniowym kursie. Naturalnym jest fakt, że istnieje ogromna różnica między dietetykiem dyplomowanym z kilkuletnim, kierunkowym wykształceniem, a dietetykiem po krótkim kursie. Nie ma więc powodu krępować się zapytać dietetyka o jego wykształcenie i uczelnię, jaką ukończył. Warto też spytać o dodatkowe szkolenia specjalizacyjne, gdyż prawdziwy profesjonalista stara się ciągle poszerzać swoją wiedzę i uprawnienia. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas dietetyk współpracuje z jakąś placówką medyczną. Jeśli tak, oznacza to, że jego kwalifikacje zostały sprawdzone przez pracodawcę. Oczywiście skończenie studiów wyższych nie jest gwarancją świadczenia wysokiej jakości usług. Zdarzają się też dietetycy bez kursów, dla których ta dziedzina jest prawdziwą pasją i stale poszerzają swoją wiedzę. Właśnie taki dietetyk jest godny zaufania – taki, który stale się uczy i chce być lepszy w swoim zawodzie. 

Oceń doświadczenie dietetyka 

Istotne, by wizyta w poradni dietetycznej była dla nas przyjemna. Ważne są tutaj nie tylko kompetencje dietetyka, ale również jego podejście do pacjenta. Dobrze, gdy specjalista jest osobą miłą i uśmiechniętą. Co więcej, dobry dietetyk musi również w zrozumiały sposób przekazać pacjentom ważne informacje. 

Zdobyłeś już tytuł dietetyka? Bardzo dobrze! Zadbaj o to, aby Twoja wiedza była stale uaktualniana. Nowe wyniki badań, trendy żywieniowe, sugerowane zmiany w zaleceniach – to wszystko co sprawia, że stajesz się bogatszy o nową wiedzę, skutecznie przybliża Cię do poziomu eksperta w dietetyce. 

Kamila to kolejny dietetyczka, która ujęła mnie swoim podejściem do żywienia. Podobnie jak Diana mówi i pisze o tym, że kluczem do trawłej zmiany diety i trwałych efektów jest m.in. przyjemność jedzenia oraz wyrozumiałość i życzliwość dla siebie. Podkreśla, że zdrowa dieta to taka, która dba o nasz komfort fizyczny, psychiczny i społeczny. 

Oceń podejście dietetyka do diety i zdrowia 

Odpowiednio przygotowana dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Na dobrze dopasowanej diecie poprawi się nie tylko stan naszego zdrowia, ale także wzrośnie poziom energii i poprawi nam się samopoczucie. Warto odwiedzić dietetyka i dowiedzieć się wszystkiego na temat prawidłowego odżywiania. 

Jednakże w celu dobrania optymalnej diety i wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych warto skonsultować się bezpośrednio z dietetykiem, który po prawidłowej ocenie stanu naszego zdrowia i stylu życia, dobierze najodpowiedniejszą ścieżkę żywienia, mając na uwadze zdrowie całego organizmu. 

Dietetyka uczy jak zapobiegać niektórym chorobom poprzez zmianę diety, a także jak leczyć pewne schorzenia za pomocą zmiany nawyków żywieniowych. Daje również wiedzę dotyczącą kontroli jakości produktów żywnościowych – czyli uczy, jak dany produkt powinien być przechowywany i jak wykrywać ewentualne nieprawidłowości. 

You may also like

1 comment

Wojtek 26 stycznia, 2023 - 5:51 pm

Super już wiem na czym skupić się przy wyborze dietetyka

Reply

Leave a Comment