Home Porady Jak dbać o swoją skórę latem 

Jak dbać o swoją skórę latem 

Jak dbać o swoją skórę latem 

by Redaktor

Zbadaj swoją skórę i znajdź niepokojące objawy 

Jeśli Wasza skóra jest nadreaktywna, często dostaje uczulenia, wysypek, świądu, nagłych rumieni, to ewidentny znak, że macie skórę wrażliwą. Czasem, dla podkreślenia mówi się, że niektórzy mają skórę nadwrażliwą, czyli wybitnie nietolerującą wielu kosmetyków i składników aktywnych. 

Cerę tłustą i trądzikową rozpoznasz u siebie, kiedy zauważysz zwiększoną ilość zaskórników i wyprysków, a także skłonności do przetłuszczania się skóry. Owa cera potrzebuje przede wszystkim dobrego oczyszczania, nawilżenia, wyregulowania sebum oraz redukcji zmian trądzikowych. Produkty do codziennej pielęgnacji powinny mieć lekką konsystencję i działanie przeciwzapalne. Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki pielęgnacyjne, które zawierają w swoim składzie kwasy np. pirogronowy, azelainowy, a przy stanach zapalnych salicylowy. Wykorzystuj kosmetyki naturalne o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym. 

Jeśli moja skóra na czole i policzkach ma niewidoczne pory, czasem występuje lekkie uczucie napięcia, pojawiają się pierwsze zmarszczki na czole i „kurze łapki”, jednak na nosie i brodzie mam rozszerzone pory i nadal występują mi pryszcze, to znak, że moja cera ma typ mieszany (jednak nie jest to „typowy podział” na tłustą sferę T i suche policzki). Borykam się z trwałym zaczerwienieniem skóry, szczególnie na policzkach, co oznacza, że cechuję się podtypem naczyniowym. 

jak dbać o skórę?

Zbadaj swoją skórę i znajdź niepokojące objawy

Nakładaj obficie i często krem ​​​​przeciwsłoneczny 

Opalaj się często, ale krótko, zawsze z odpowiednio dobraną wysokością filtra przeciwsłonecznego. Przed opalaniem zrób peeling, a po zejściu z plaży stosuj kosmetyki po opalaniu, które ukoją skórę, odżywią ją i nawilżą, dzięki czemu opalenizna utrzyma się na niej dłużej. O szczegółach przygotowania skóry do opalania przeczytasz w artykule Jak przygotować skórę do opalania?. O tym, jak dbać o opaleniznę, przeczytasz w artykule Jak przedłużyć trwałość opalenizny?. 

Kilka razy dziennie w okresie silnego nasłonecznienia. Preparat nałożyć równomiernie i obficie na czystą i suchą skórę przed ekspozycją na słońce. Aplikację kremu należy regularnie powtarzać (najlepiej co 2 godziny) oraz w przypadku starcia preparatu (np. przy wycieraniu się lub po uprawianiu sportu). Unikać kontaktu z oczami. 

Latem, niezależnie od typu skóry, stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym jest podstawą pielęgnacji. Czasami jednak zwykły krem drogeryjny może nie wystarczyć, szczególnie jeśli mamy skórę problematyczną. Promieniowanie słoneczne nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na kondycję skóry – szkodzić może upał, zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza, a nawet nagłe zmiany temperatur (opuszczenie klimatyzowanego pomieszczenia). Dlatego dla osób z cerą wrażliwą, naczyniową lub skłonną do zmian trądzikowych lato może być szczególnie dokuczliwe. Jak odpowiednio chronić się przed słońcem i pielęgnować skórę problematyczną w okresie wakacyjnym? 

Unikaj słońca w godzinach od 10:00 do 14:00 

ultrafioletowe promienie są wyjątkowo silne w godzinach od 10:00 do 15:00. Dlatego warto w tym czasie unikać słońca, by nie doznać poparzeń. Okazuje się, że najlepszy czas na opalanie to od 8:00 do 10:00 rano i od 15:00 do 18:00 po południu. O tej porze ilość promieniowania ultrafioletowego jest znacznie niższa, ale promienie słoneczne są nadal na tyle silne, by uzyskać ładną opaleniznę. 

Słońce jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku. Pilnuj, by były stale w cieniu, a między 11:00 a 15:00 – najlepiej w domu. Jeśli wychodzisz z dzieckiem na spacer, załóż mu ubranie, które zakrywa całe ciało, i nakrycie głowy. Utrzymanie dziecka w cieniu może być trudne, jeśli zaczęło raczkować lub chodzić. Dlatego smaruj jego skórę kremem przeciwsłoneczny na tych częściach ciała, które nie są ochronione ubraniem. Użyj kremu, który jest przystosowany dla dzieci, najlepiej z wodoodpornym filtrem przeciwsłonecznym o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 30 lub wyższym. 

Chcąc rozsądnie korzystać ze słońca, warto robić to w tych godzinach, kiedy promieniowanie jest mniej szkodliwe, czyli do godziny 11.00 rano i od godziny 15.00 po południu. W czasie, gdy słońce świeci najintensywniej, lepiej pozostać w cieniu. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na tym, aby przebywać na plaży właśnie między 11.00 a 15.00, pamiętaj o wysokim filtrze ochronnym, okryciu głowy i piciu dużej ilości wody. 

Czy warto zadbać o skórę?

Unikaj słońca w godzinach od 10:00 do 14:00

Wybierz filtr przeciwsłoneczny o wysokiej ochronie przed promieniowaniem UVA/UVB 

Kapelusz i dobre okulary z filtrem UV– to podstawa! Okulary powinny zapewniać 100% ochrony przed promieniowaniem UV (koniecznie szukaj modeli które mają ochronę UVB, jak i UVA). Pamiętaj że otoczenie wody, i piasku jest wyjątkowo szkodliwe jak chodzi o promieniowanie UV, ponieważ odbija promienie UV i zwiększa szanse na oparzenia słoneczne, przebarwienia i czerniaka. Podobnie sprawa wygląda ze śniegiem. Istnieje błędne przekonanie, że tylko latem należy uważać na słońce – absolutnie nie! To właśnie zimą powstaje najwięcej przebarwień, bo większość z nas nie zwraca uwagi na ochronę UV. Dlatego, ważna jest ochrona przed słońcem cały rok 

Kremy przeciwsłoneczne zapewniają barierę na skórze, która absorbuje lub odbija promieniowanie UV i zapobiega przenikaniu promieniowania UV do skóry. Kiedy kupujesz filtry UV, wybierz ten, który jest oznaczony szerokim spektrum, ponieważ pomoże Ci chronić zarówno przed promieniami UVA jak i UVB. Sprawdź etykietę przeciwsłoneczną – jakie krem zawiera filtry! 

Krem z filtrem to podstawa letniej pielęgnacji. Skóra stanowi barierę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Aby wspomóc to działanie i zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami opalania, podczas kąpieli słonecznych warto stosować kremy z wysokim filtrem. 

Myj twarz dwa razy dziennie delikatnym mydłem i ciepłą wodą 

Aby dobrze oczyszczać twarz, należy myć ją dwa razy dziennie. W tym celu lepiej używać miękkich, bezalkoholowych środków, a także wody o temperaturze pokojowej. Przydatne są naturalne napary z ziół, np. wywar z rumianku, mięty, lipy, szałwii. Skórę po oczyszczeniu należy stonizować, można to zrobić za pomocą lodu, najlepiej na bazie soku z aloesu lub zielonej herbaty. Raz lub dwa razy w tygodniu należy przeprowadzić głębokie czyszczenie za pomocą miękkiego gommage lub maski z białą glinką. 

Twarz najlepiej myć 2 razy dziennie — rano oraz wieczorem. Robiąc to częściej, doprowadzić możesz do przesuszania się skóry twarzy, a w rezultacie nadmiernego wydzielania sebum. Do mycia twarzy możesz wykorzystać wiele różnych kosmetyków, takich jak żele, płyny micelarne, chusteczki do demakijażu, olejki czy pianki. To, czy demakijaż wykonujesz z użyciem wody, czy nie również zależy od Twoich upodobań – w żadnym sposobie nie ma nic złego, o ile wykonujesz oczyszczanie twarzy poprawnie. 

Jeśli jesteś za myciem twarzy raz dziennie, koniecznie rób to po całym dniu, wieczorem. Ten krok w pielęgnacji cery jest absolutnie niezbędny i nie należy go pomijać. W przeciwnym razie na twarzy mogą pojawić się krostki, zaczerwienienia, zaskórniki, nierówności, a także matowa cera i oznaki przyspieszonego starzenia. 

jak często nawilżać ciało?

Po umyciu twarzy nałóż krem ​​nawilżający

Po umyciu twarzy nałóż krem ​​nawilżający 

Jeżeli zależy Ci na oczyszczeniu oraz zmiękczeniu skóry i przygotowaniu jej do dalszej pielęgnacji, sięgnij po kosmetyk, jakim jest pasta do mycia twarzy. Tego typu produkt bazuje na naturalnych olejach roślinnych. Nie podrażnia on płaszcza lipidowego i nie daje uczucia ściągnięcia. Jak myć twarz z pomocą takiej pasty? Rozgrzej ją w palcach, nałóż na twarz, wmasuj, zwilż i zmyj wodą. 

Mycie twarzy to najważniejszy zabieg przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji. To sprawdzony sposób na usunięcie z niej potu, sebum, kurzu oraz resztek kosmetyków. Pozostawienie ich na skórze prowadzić może do pojawiania się zaskórników, pryszczy, niedoskonałości, zmarszczek, przebarwień, stanów zapalnych oraz alergii. 

Odkryj najlepsze kosmetyki do mycia twarzy Mycie twarzy to nieodłączny element codziennej pielęgnacji cery. W ten sposób pozbywasz się zarówno makijażu, jak i nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń zgromadzonych na jej powierzchni. Jakiego rodzaju kosmetyki najlepiej sprawdzą się do tego celu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule! 

You may also like

1 comment

Marlena 26 stycznia, 2023 - 5:46 pm

Super wezmę te porady latem gdy skóra potrzebuje szczególnej uwagi

Reply

Leave a Comment